Zakres obowiązków nauczyciela
Podstawa prawna:
art.6 i art. 42 Ustawy-Karta Nauczyciela – z dnia 26 stycznia 1982 r. (Dz.U z 1997 r. Nr56, poz. 357,z późn. zm.)
art. 100- Kodeks Pracy – (Dz.U z 1974 r. Nr , 24 poz. 141) z późn. zm. , uwzględniając zmiany z dnia 29.11.2002 r. (Dz. U. Z 2002 r, nr 135)
Ustawa o systemie oświaty – z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. 1996/67/329z późn. zm)
1. Nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami; dydaktyczna, wychowawcza, opiekuńczą.
2. Wspierać każde dziecko w jego rozwoju oraz dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego.
3. Nauczyciel obowiązany jest kształtować i wychowywać dzieci w poszanowaniu Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka. Dbać o kształtowanie u dzieci postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju, przyjaźni miedzy ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.
( art. 6 KN )
Nauczyciel prowadzi prace dydaktyczną, wychowawcza, opiekuńczą i jest odpowiedzialny za jakość tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci.
4. Nauczyciel ponosi odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.
5. Nauczyciel dba o prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego i wychowawczego.
6. Nauczyciel dba o pomoce dydaktyczne i sprzęt przedszkola.
7. Nauczyciel wspiera rozwój psychofizyczny dzieci poprzez stosowanie różnorodnych technik relaksacyjnych uwzględniając potrzeby i oczekiwania dzieci, wpływa na rozwój ich zdolności i zainteresowań.
8. Bezstronnością i obiektywizmem w ocenie dzieci oraz ich sprawiedliwym traktowaniem stwarza pożądany klimat pedagogicznych oddziaływań. Wypracować system wychowawczy akceptowany przez rodziców
9. Nauczyciel ma obowiązek służyć pomocą dziecku w przezwyciężaniu niepowodzeń,radzenia sobie w sytuacjach nowych, w rozwiązywaniu konfliktów dziecięcych, samodzielności funkcjonowania w społeczeństwie.
10. Ma obowiązek doskonalenia własnych umiejętności dydaktycznych w celu podnoszenia poziomu wiedzy merytorycznej i skuteczności oddziaływań wychowawczych.
11. Przestrzegać organizacji pobytu dziecka w przedszkolu uwzględniając możliwości psychofizyczne dziecka.
12. Systematycznie planować i realizować pracę dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczą zgodnie z podstawą programową, programem wychowania przedszkolnego.
13. Prawidłowo i terminowo sporządzać dokumentację pedagogiczną- zapisy w dzienniku, plany pracy, arkusze obserwacji dziecka, arkusze diagnozy przedszkolnej, programy wspomagania i korygowania rozwoju.
14. Dbać o estetykę czystość i porządek w sali , funkcjonalnie urządzać kąciki tematyczne i zainteresowań dzieci.
15. Brać udział w doskonaleniu zewnętrznym i wewnątrz-przedszkolnym, osiągać kolejne szczeble awansu zawodowego.
16. Aktywnie uczestniczyć w posiedzeniach Rady Pedagogicznej, inicjować kontakty ze środowiskiem rodziców i środowiskiem lokalnym.
17. Angażować się w prace na rzecz przedszkola, podnosić jego jakość.
18. Poprawnie realizować zadania wynikające ze statutu przedszkola.
Nauczyciel jako pracownik zakładu pracy ( Art.100 Kodeks pracy ).
1. Jest zobowiązany wykonywać prace sumiennie i starannie oraz stosować sie do poleceń przełożonych,
2. Jest zobowiązany przestrzegać czasu pracy ustalonego w przedszkolu.
3. Winien przestrzegać Regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie porządku.
4. Ma obowiązek przestrzegania przepisów oraz zasad BHP, a także przepisów przeciwpożarowych.
5. Ma dbać o dobro zakładu pracy – przedszkola, chronić jego mienie, zachowywać w tajemnicy informacje, których ujawnienie może narazić dobra osobiste lub interes dziecka, rodzica, innego nauczyciela lub dyrektora - pracodawcy.
6. Ma obowiązek przestrzegać tajemnicy Rady Pedagogicznej określonej w odrębnych przepisach oraz przestrzegać zasad współżycia społecznego.